Сергій Кульчицький

Дата і місце народження

17 грудня 1963, Німеччина,   Веймар

Дата і місце загибелі

29 травня 2014, Україна, Донецька,  Слов'янськ

Пропонувати зміни
фото героя

Iм’я генерал-майора Сергія Кульчицького відоме кожному українцю. Адже саме йому судилося стати першим учасником російсько-української війни, що удостоївся звання Героя України. Указ про відзначення генерала Кульчицького із формулюванням «За виняткові військові заслуги перед Українською державою, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету України.

 

Сергій Кульчицький народився 17 грудня 1963 році у місті Веймарі, де у складі групи радянських військ в Німеччині служив його батько. У 1967 році родина повернулася до Радянського Союзу – тато отримав призначення до частини, дислокованої на Далекому Сході. У 1979 році Сергій без відома батьків подав документи до Уссурійського суворовського військового училища. Закінчивши його, у 1981 році вступив до Далекосхідного вищого загальновійськового командного училища, де обрав спеціалізацію застосування підрозділів морської піхоти. До речі, той самий заклад незабаром закінчив і його молодший брат Ігор, який, на жаль, у 30 років передчасно покинув цей світ. В роті Кульчицький був найкращим – добре навчався, чудово виконував обов’язки молодшого командира. Недивно, що із початку навчання хлопець був незмінним старшиною курсу. Багато уваги приділяв спорту – однокурсники Сергія Петровича свідчили, що в рукопашному бою юнак міг перемогти двох або навіть трьох суперників одночасно. Також майбутній генерал займався лижами, гирьовим спортом.

 

Після закінчення училища з червоним дипломом його було розподілено до 61-ї окремої бригади морської піхоти Північного флоту ВМС СРСР. За Полярне коло, на Кольський півострів Сергій відправився із дружиною Надією. Молодята познайомилися на Тернопільщині, куди він іще курсантом приїжджав у відпустку до бабусі. Тут згодом оселилися і його батьки, а після розпаду СРСР і здобуття Україною незалежності за захід України переїхав і сам Сергій Петрович із родиною.

 

Кожен, кому доводилося служити під началом цього офіцера – в частинах колишньої НГУ, в Івано-Франківській міліції, в Галицькому з’єднанні ВВ, в управлінні Західного територіального командування та у Головному управлінні внутрішніх військ МВС України, а пізніше Національної гвардії України – скаже, що в Кульчицькому було одразу видно і професіонала, і людину, просту та доступну, якій генеральські погони якщо й додали чогось, то аж ніяк не прагнення «жити по-генеральськи». Скоріше, можливості реалізувати численні плани і задуми без огляду на будь-які перешкоди.

 

До речі, про «генеральське» життя генерала Кульчицького. Лише найближчі колеги знали, що майже два роки, протягом яких він обіймав свою останню посаду, Сергій Петрович мешкав у невеличкій кімнаті при службовому кабінеті. Спартанську обстановку, яка складалася зі столу, стільця, тумбочки, койки та електроплитки, розбавляла хіба що наявність величезної кількості книжок із різних галузей військових знань. І це, і свідчення гвардійців та резервістів, що в зоні АТО генерал жив у солдатському наметі і сам готував нехитрий похідний харч, красномовно свідчить про те, що питання матеріальні для нього були навіть не на другому плані. 

 

Його справжній дім був у Львові, де чекала родина. Ось туди він прагнув вибиратися якнайчастіше. 

 

Коли війська рф розпочали гібридну агресію в Криму і на Донбасі, була створена Національна гвардія, де були об'єднані вчорашні військовослужбовці ВВ МВС і добровольці з Майдану, Сергій Петрович став тією особою, яка мала за неймовірно короткий час підготувати із різношерстих людей воєнний підрозділ, здатний зупиняти агресора. Спершу особисто контролював процес підготовки резервістів НГУ, а потім разом із особовим складом вирушив на схід країни. Власним прикладом він надихав своїх солдатів – разом із ними переносив усі труднощі, дбав, щоби хлопці були ситі та одягнені.

 

Катастрофа, спричинена пострілом із переносного зенітного ракетного комплексу, забрала життя шістьох військовослужбовців НГУ: генерал-майора Сергія Кульчицького, полковника Сергія Бульдовичамайора Віталія Куриловичакапітана Сергія Кравченка, прапорщиків Валентина Білошкурського і Віктора Ліпського, та шістьох працівників спеціальної роти міліції УМВС України в Івано-Франківській області: старших лейтенантів міліції Петра Безпалька і Василя Семанюка, старшого прапорщика міліції Володимира Шарабуряка, прапорщика міліції Володимира Лисенчука, старшини міліції Петра Остап’юка, старшого сержанта міліції Віктора Яков’яка. Дивом уціліти судилося лише одному із членів екіпажу – другому пілоту капітану Олександру Макеєнку, який дістав тяжкі травми.

 

На знак вдячності та пошани до свого наставника бійці батальйону оперативного призначення 27 бригади Північного оперативно-територіального об’єднання, який вже в 2014 році став однією із найбоєздатніших підрозділів НГУ, ініціювали процес присвоєння йому почесного найменування. 30 листопада 2016 року Президент України підписав відповідний Указ, з тих пір батальйон носить ім’я Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького.

 

 

Є така стара військова приказка, росіяни іще приписують її авторство своєму полководцю Суворову: солдата не треба жаліти, його треба берегти. Сергій Петрович слідував цьому правилу до кінця – його останньою місією була доставка продуктів на блокпост і заміна втомлених воїнів свіжими силами. Він і запланував цю дату, 29 травня, останнім днем свого перебування в зоні АТО, де на той час пробув уже понад місяць. Але трагічно загинув у збитому терористами гелікоптері разом із одинадцятьма бойовими побратимами.

 

Уже наступного дня наказом командувача Національної гвардії України генерал-майора Сергія Кульчицького було навічно зараховано до списку особового складу управління Галицького з’єднання Національної гвардії України. З 2005-го по 2010-й рік Сергій Петрович командував цим військовим колективом.

 

Нині погруддя генерала Кульчицького прикрашає військове містечко з’єднання, яке він багато років очолював. Ще по одному погруддю встановлено в приміщенні Головного управління НГУ в столиці і в місті Чорткові на Тернопільщині. У багатьох українських містах, зокрема, у Києві, Вишгороді, Дніпрі, Львові, Кропивницькому, Коростені, Мукачеві, Кременчуці, Івано-Франківську є вулиці, названі на його честь. Але головне – пам’ять про Сергія Кульчицького живе у серцях всіх, хто його знав, і його пам’ятатимуть покоління.

 

 

 

нагороди

Герой України, орден «Золота Зірка»

Додаткові файли

Ви можете вшанувати героя, залишивши тут свій коментар

Через чутливу тему кожен коментар модерується. Тому після вашої публікації він зʼявиться тут через деякий час.
Звертаємо вашу увагу, що максимальний розмір файлу 10 МБ